VESA Mount for JAPANNEXT 15.6" Mobile Monitor (JN-MD-IPST156U) 3D model thumbnail
VESA Mount for JAPANNEXT 15.6" Mobile Monitor (JN-MD-IPST156U)
by aatAtorie · via Printables
FormatSTL
CategoryMechanical
LicenseCC BY-SA
Triangles4.2k
UploadedJan 13, 2026
⬇ 5 downloads ❤ 1 likes 👁 32 views
Description
Title: Custom VESA Mount (100/75mm) for JAPANNEXT JN-MD-IPST156U Overview: A dedicated VESA mount for the JAPANNEXT 15.6" mobile monitor. Improvements: I added an M10 hole and a lanyard hole at the top for flexible mounting options (paracord, S-hooks, etc.). The back is compatible with VESA 75 and 100. Material: PETG (Recommended for durability) Nozzle: 0.4 mm Layer Height: 0.2 mm Wall Count: 3 (Perimeters) Infill: 15% Supports: Tree (Auto) No Skirt